WAKACJE – CZAS PODRÓŻOWANIA

Okres wakacyjny to czas relaksu, kąpieli słonecznych, długich spacerów na łonie natury. Coraz więcej z Państwa decyduje się dzielić tą przyjemność z czworonożnymi przyjaciółmi. Czasem się jednak okazuje, że zapewnienie zwierzętom komfortu podróży staje się nie lada wyzwaniem.

Zwierzę sygnalizuje swój niepokój zachowując się w nieprzewidywalny dla nas sposób, drży, ślini się czy też wymiotuje. Aby mogły łagodniej znieść zaplanowany czas przejazdu postarajmy się jeździć wolniej, ostrożniej, dbając o przerwy, podczas, których możemy napoić czworonoga. By nie doprowadzić do przegrzania można włączyć klimatyzację czy też uchylić okno, uważając jednak żeby nie spowodować przeciągu. Uprzyjemnijmy im podróż układając je w samochodzie na ulubionym kocyku. W przypadku, gdy powyższe sposoby zawodzą można sięgnąć po bardziej wyszukane rozwiązania, jakimi są preparaty przeciw wymiotne, środki uspokajające czy feromony dostępne w lecznicach weterynaryjnych. Natomiast mając na uwadze bezpieczeństwo czworonoga należy się zaopatrzyć w przeznaczone dla zwierząt pasy, boksy czy siatki – w ten sposób nie tylko go stabilizujemy, ale i spełniamy obowiązek, jaki dotyczy kierowców przewożących zwierzęta.
Dokumentem umożliwiającym podróżowanie z pupilem w świetle prawa na terenie Unii Europejskiej i nie tylko, jest paszport który spełnia wymogi określone w przepisach unijnych. Do wystawiania tego rodzaju „identyfikatora” uprawniony jest lekarz weterynarii, posiadający akredytację ze strony Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Warunkiem koniecznym do założenia paszportu jest oznakowanie naszego pupila przez implantację mikroczipu.
Decydując się na podróż w granicach Unii Europejskiej należy przyjrzeć się wymaganiom jakie stawia dane państwo i zwrócić szczególną uwagę na ewentualne badania czy dodatkową profilaktykę uprawniającą pupila do wyjazdu. I tak np. Wielka Brytania, Irlandia oraz Malta wymagają odrobaczenia. Jednocześnie zastrzegając by preparat zawierał konkretną substancję czynną tj. prazikwantel .
Nie można także zapomnieć o zakazie wprowadzania na teren Wielkiej Brytanii psów ras uznanych za niebezpieczne. Są to psy w typie pit bull terrier, tosa inu, dog argentyński i fila brasileiro.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi wymaganiami poszczególnych krajów, które zestawione zostały w artykule „Ogólne zasady przemieszczania zwierząt”.
A zatem zatroszczmy się o to by zwierzę podczas podróży było nie tylko doskonałym kompanem, ale i bezpiecznym pasażerem.
Życzymy udanego urlopu!!!